PF215W9B-OS
Login for pricing
Stock: 68
Security Filter 2-Way Plug-In for 21.5in wide (16:9)
  • Offers protection from 2 viewing angles - left and right
  • Double sided - Choose from Matt or Glossy finish
  • Adhesive, bubble-free application
More Information
Suitable for Monitor/Notebook
Maximum screen size 21.5 "
Type Frameless display privacy filter
SKU PF215W9B-OS
EAN 5056006143635
Manufacturer Origin Storage
Availability Y
PDF URLs View PDF
Technical details
Filter colourTransparent
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size54.6 cm (21.5")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor/Laptop
Screen size HxW267 x 476 mm
MaterialPlastic
Harmonized System (HS) code85299097
Design
Filter colourTransparent
Suitable forMonitor/Laptop
Screen size HxW267 x 476 mm
MaterialPlastic
Product colourTransparent
Features
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeCorner tab
Fingerprint resistantYes
Easy to removeYes
Durable screen protection‎Yes
Bubble-free applicationYes
Easy to applyYes
Country of originUnited Kingdom
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatStandard
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:9
Ergonomics
Screen size HxW267 x 476 mm
Weight & dimensions
Depth0.35 mm
Width476 mm
Height267 mm
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In for 21.5in (16:9) Origin Storage Security Filter 2-Way P... Login for pricing
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing