ASF220WEU
Login for pricing
Available for backorder
Privacy Screen 22"W (16:10), 60g, transparent / black
  • Privacy Screen for desktop screens 22"W (16:10)
  • Works with touch screens and dual screens
  • Anti-glare
  • Protect the information on your screen from unwanted viewing
  • Targus privacy screens are more touch-sensitive than other screens on the market
  • Three easy attachment options: under-bezel tabs, tab guides or re-usable adhesive strips
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 22 "
Type Anti-glare screen protector
SKU ASF220WEU
EAN 5024442896606
Manufacturer Targus
Availability N
Protect the “data” on your visible screen in the office or on the move.
- Protect the information on your screen display from unwanted viewing
- Anti glare – Non reflective screen helps reduce eyestrain
- Easy to attach (and can be detached as needed)
- Protects the screen display from scratching and damage
Technical details
Products per pallet520 pc(s)
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Maximum screen size55.9 cm (22")
Aspect ratio16:10
Suitable forMonitor
Harmonized System (HS) code85299097
Design
Product colourBlack, Transparent
Features
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:10
Compatibility22.0" Widescreen 16:10 Aspect Ratio
Protection featuresScratch-resistant
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth473 mm
Width295 mm
Weight90 g
Package height350 mm
Package depth510 mm
Package width10 mm
Package weight440 g
Packaging data
Package height350 mm
Package depth510 mm
Package width10 mm
Package weight440 g
Display
Other features
Products per pallet520 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width120 mm
Master (outer) case length525 mm
Master (outer) case height370 mm
Master (outer) case gross weight5 kg
Products per master (outer) case10 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product Targus Privacy Screen 22"W (16:10) Targus Privacy Screen 22"W (16:10) Login for pricing
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing