eSTUFF GLBB23528297 display privacy filter 60.5 cm (23.8") Monitor Frameless display privacy filter
SKU
GLBB23528297
Login for pricing
Stock: 162
Privacy Filter 23.8" 16:9
  • Blocks side views beyond a 60-degree viewing angle
  • Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
  • Reversible with glossy and matte viewing options
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 23.8 "
Type Frameless display privacy filter
SKU GLBB23528297
EAN 5706998845191
Manufacturer eSTUFF
Availability Y
PDF URLs View PDF
Technical details
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Maximum screen size60.5 cm (23.8")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
Display diagonal (metric)60.452 cm
MaterialPolyethylene terephthalate (PET)
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack
Features
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Surface finishGlossy / Matt
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:9
Brand compatibilityUniversal
Ergonomics
Weight & dimensions
Width528 mm
Weight210 g
Height297 mm
Package height8 mm
Package depth560 mm
Package width340 mm
Package weight400 g
Packaging data
Package height8 mm
Package depth560 mm
Package width340 mm
Package weight400 g
Other features
Product colourBlack
You may also be interested in
Compare Products
Product eSTUFF GLBB23528297 display privacy filter 60.5 cm (23.8") Monitor Frameless display privacy filter eSTUFF GLBB23528297 display privacy fi... Login for pricing
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing