3M Bright Screen Privacy Filter for 14.1in Laptop, 16:10, BP141W1B
SKU
Login for pricing
Stock: 5
Bright Screen Privacy Filter for 14.1in Laptop, 16:10, BP141W1B
  • Up to 25% brighter than other black privacy filters on the market.
  • Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
  • 100% hand inspected for quality assurance.
More Information
SKU 7100312334
EAN 5715063320730
Manufacturer 3M
Availability Y
Product Videos View Video
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Anti-reflectiveYes
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeFlip attach + Attachment strip
Country of originUnited States
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission85%
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:10
Special featuresCompatible For Device With Raized Bezel
TypeFrameless display privacy filter
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission85%
Filter colourBlack
Maximum screen size35.8 cm (14.1")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
Anti-reflectiveYes
Screen size HxW304 x 190 mm
Display diagonal (metric)35.8 cm
Sustainability certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight85.7 kg
Pallet net height121.9 cm
Pallet net length121.9 cm
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Screen size HxW304 x 190 mm
Ergonomics
Screen size HxW304 x 190 mm
Weight & dimensions
Width304 mm
Weight31 g
Height190 mm
Package height4 mm
Package depth241 mm
Package width330 mm
Package weight123 g
Packaging data
Package height4 mm
Package depth241 mm
Package width330 mm
Package weight123 g
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross width106.7 cm
Pallet gross length121.9 cm
Pallet gross height121.9 cm
Pallet gross weight771.6 kg
Shipping (inner) case width25.2 cm
Shipping (inner) case length34.1 cm
Shipping (inner) case height3 cm
Shipping (inner) case gross weight751 g
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC)50051144065399
Shipping (inner) case net weight153 g
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight85.7 kg
Pallet net height121.9 cm
Pallet net length121.9 cm
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M Bright Screen Privacy Filter for 14.1in Laptop, 16:10, BP141W1B 3M Bright Screen Privacy Filter for 14... Login for pricing
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing