3M Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Laptop, 16:9, BP133W9B
SKU
Login for pricing
Stock: 39
Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Laptop, 16:9, BP133W9B
  • Up to 25% brighter than other black privacy filters on the market.
  • Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
  • 100% hand inspected for quality assurance.
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 13.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 7100283534
EAN 50638060338532
Manufacturer 3M
Availability Y
Product Videos View Video
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Anti-reflectiveYes
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeFlip attach + Attachment strip
Easy to removeYes
Bubble-free applicationYes
Easy to applyYes
Country of originUnited States
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission85%
Display types supportedLCD/CRT
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:9
Special featuresCompatible For Device With Raized Bezel
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission85%
Display types supportedLCD/CRT
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
Anti-reflectiveYes
Screen size HxW294 x 166 mm
Display diagonal (metric)33.7 cm
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight62.1 kg
Pallet net height121.9 cm
Pallet net length121.9 cm
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Suitable forLaptop
Screen size HxW294 x 166 mm
Ergonomics
Screen size HxW294 x 166 mm
Weight & dimensions
Height (imperial)16.5 cm (6.5")
Width (imperial)29.2 cm (11.5")
Width294 mm
Weight26 g
Height166 mm
Package height4 mm
Package depth241 mm
Package width330 mm
Package weight144 g
Packaging data
Package height4 mm
Package depth241 mm
Package width330 mm
Package weight144 g
Other features
Logistics data
Pallet gross width106.7 cm
Pallet gross length121.9 cm
Pallet gross height121.9 cm
Pallet gross weight445 kg
Shipping (inner) case width25.2 cm
Shipping (inner) case length34.1 cm
Shipping (inner) case height3 cm
Shipping (inner) case gross weight893 g
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC)50638060338532
Shipping (inner) case net weight129 g
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight62.1 kg
Pallet net height121.9 cm
Pallet net length121.9 cm
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Laptop, 16:9, BP133W9B 3M Bright Screen Privacy Filter for 13... Login for pricing
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing