YJ-HF500-R1-2USB
Login for pricing
Available for backorder
USB/RS232, 5V, IP40/IP51, 100lux, black
More Information
Standard interfaces USB,RS-232
Product colour Black
Scanner type 1D/2D
Sensor type LED
SKU YJ-HF500-R1-2USB
EAN 5706998944054
Manufacturer Honeywell
Availability N
- Flexible decode editing capabilities: Users can edit the decoded.
Scanning
TypeHandheld bar code reader
Linear (1D) barcodes supportedCode 39
2D (matrix & stacked) barcodes supportedQR Code
Wavelength617 nm
Sensor typeLED
Scanner type1D/2D
Pitch reading angle0 - 360°
Ports & interfaces
Connectivity technologyWired
Standard interfacesUSB, RS-232
Performance
Product colourBlack
Design
TypeHandheld bar code reader
Power
Power consumption450 mA
Power source typeAC
Power consumption (typical)2.25 W
Power consumption (standby)1.25 W
Input voltage5 V
Weight & dimensions
Width49 mm
Depth52.3 mm
Height29 mm
Weight50 g
Technical details
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-40 - 60 °C
Operating temperature (T-T)-10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
You may also be interested in
Compare Products
Manhattan Long Range CCD Handheld Barcode Scanner, USB, 500mm Scan Depth, Cable 1.5m, Max Ambient Light 30,000 lux (sunlight), Black, Three Year Warranty Manhattan Long Range CCD Handheld Barc... Login for pricing