Vivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54 m (100") Black
SKU
VLMW60100
Login for pricing
Stock: 2500
Pro Large Wall Mount, Max 125 kg, Up to VESA 900x600
  • For large curved & flat panel TVs
  • Typical screen size 60”- 100”
  • VESA 200x200, 300x300, 400x200, 400x400, 600x400, 800x400, 800x600, 900x600
  • Click-in spring lock with easily-release cord
  • Steel profile 32mm
  • Max loading capacity 125kgs
More Information
Maximum weight capacity 125 kg
Maximum screen size 100 "
Product colour Black
Mounting type Wall
SKU VLMW60100
EAN 5706998906632
Manufacturer VivoLink
Availability Y
PDF URLs View PDF
Public area, such as hotel, shopping mall, trade fair, ect.
For large Signage screens.
Max loading capacity: 125kg.
Mounting
Mounting typeWall
Minimum screen size152.4 cm (60")
Panel mounting interface200 x 200 mm
Number of displays supported1
Minimum VESA mount200 x 200 mm
Maximum VESA mount900 x 600 mm
Maximum screen size2.54 m (100")
Maximum weight capacity125 kg
Ergonomics
Height adjustmentYes
Distance to the wall (max)3.2 cm
Technical details
Number of displays supported1
Product colourBlack
Mounting interfaceVESA
AdjustableYes
Compliance certificatesRoHS
Design
Housing materialSteel
Packaging content
Screws includedYes
User guideYes
Mounting kitYes
ManualYes
Weight & dimensions
Width1009 mm
Depth32 mm
Height630 mm
Weight4.9 kg
Depth (max)3.2 cm
Packaging data
Package width1110 mm
Package depth410 mm
Package height40 mm
Package weight5 kg
User guideYes
Mounting kitYes
ManualYes
Logistics data
Harmonized System (HS) code85299097
Other features
VESA mountingYes
AdjustableYes
Mounting interfaceVESA
You may also be interested in
Compare Products
Product Vivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54 m (100") Black Vivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54... Login for pricing