Vision TC-PUSBCEU/65 mobile device charger Universal Black AC Fast charging Indoor
SKU
TC-PUSBCEU/65
Login for pricing
Stock: 10
Dual USB-C, 65W/20W, GaN, EU CEE 7/7, ABS+PC Fireproof, black
  • Dual USB-C charging adapter
  • EU CEE 7/7 Europlug
  • MFI (made for iOS) certified factory
  • Outputs 65 w if only one device connected
  • Outputs 45 w + 20 w if two devices connected
More Information
Charger type Indoor
SKU TC-PUSBCEU/65
EAN 1146362400009
Manufacturer Vision
Availability Y
iPhone Compatibility
Works for all current models
iPad Compatibility
Works for all current models
Mac Compatibility
Performance
Country of originChina
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Fast chargingYes
Fast charging technologyGaN
USB Type-C ports quantity2
Programmable power supply (PPS)Yes
Number of simultaneously connected devices (max)2
Design
Product colourBlack
Gallium nitride (GaN) transistorsYes
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC)
Power
Power plug typeType C
Input current1.5 A
Maximum power65 W
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Maximum output voltage20 V
Minimum output voltage5 V
Port 1 output power65 W
Port 2 output power20 W
Output current (15V)3 A
Output current (20V)3.25 A
Technical details
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Country of originChina
Weight & dimensions
Width83 mm
Depth46 mm
Height28 mm
Package width83 mm
Package depth46 mm
Package height28 mm
Package weight93 g
Packaging data
Package width83 mm
Package depth46 mm
Package height28 mm