Viewsonic VG Series VG2409-MHDU-2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
VG2409-MHDU-2
Login for pricing
Stock: 39
23.8" IPS 1920 x 1080 FHD (Full HD), 8 bit (6 bit + FRC), 178º/178º, 2.5W x2
  • Integrated USB-C workstation offers audiovisual and data transfer, and power delivery up to 65W
  • SuperClear® IPS panel with 100Hz variable refresh rate delivers fluid visuals
  • Ergonomic tilt, swivel, pivot and height adjustment capabilities
  • TCO, EnergyStar, EPEAT Silver certified for sustainability
More Information
Display 23.8" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Home
SKU VG2409-MHDU-2
EAN 0766907028775
Manufacturer Viewsonic
Availability Y
Product Family VG Series
Additional Image URLs https://objects.icecat.biz/objects/mmo_121156588_1729583938_1386_641699.png
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The ViewSonic VG2409-MHDU-2 is a 24” FHD monitor featuring USB 3.2 Hub with 1 upstream, 2 downstream ports, HDMI, and DisplayPort for business and home use. Simplify your work with just one cable that provides audiovisual, data and 65W power transfer. The 100hz variable refresh rate, Eye ProTech technology, and various ViewMode presets cater for optimal screen performance and comfortable viewing without tearing or stuttering. Expand your workspace and experience truly seamless, ergonomic multitasking on just one screen with a VESA-compatible mount at low energy consumption.
Ergonomic Workstation with One Cable Solution
Simplify Your Work with Just One Cable
The VA2409-MHDU-2 allows for a streamlined workflow and eliminates the need for dongles and plug-in attachments. USB Type-C offers seamless video, audio, data and 65W power transfer.
Extraordinary Wide-angle Vision
Full HD 1080p
Smooth Visuals With 100Hz Variable Refresh Rate
With a fast 100Hz screen variable refresh rate, you can experience a truly fluid visual display. This results in improved viewing clarity, reduced screen stutter during fast-moving action scenes, and benefits work-related tasks, reducing eye strain and increasing productivity.
Connection Flexibility
Complete Ergonomic Flexibility
Effortlessly swivel the display up to 360° degrees, tilt up to -3.5°~28° degrees, raise up to 130 mm, and pivot up to 180° degrees for portrait viewing. The VG2409-MHDU-2 offers a full range of convenient flexibility for all tasks and workflows.
Built-in Speakers
Eye ProTech for Comfortable Viewing
Color Rendering Options
Certified Environmental Sustainability
Dimension & I/O Ports
Conveniently mount the monitor to your preference by utilizing the 100mm x 100mm VESA-compatible mount design.
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power5 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power5 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
Display
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)104%
HD typeFull HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)50000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.275 x 0.275 mm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time4 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)1300:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)61 cm
LED backlightYes
Anti-glare screenYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power5 W
Design
Market positioningHome
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version1.4
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
Technical details
Height (without stand)323.2 mm
Depth (without stand)50.9 mm
Width (without stand)539.7 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeInternal
Weight (with stand)5.6 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range0 - 360°
Tilt angle range-3.5 - 28°
PivotYes
Pivot angle-90 - 90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)24 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)22 W
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours17 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Weight & dimensions
Height (without stand)323.2 mm
Depth (without stand)50.9 mm
Width (without stand)539.7 mm
Width (with stand)539.7 mm
Depth (with stand)233.3 mm
Height (with stand)519.9 mm
Weight (with stand)5.6 kg
Weight (without stand)3.5 kg
Package width622 mm
Package depth144 mm
Package height520 mm
Package weight7.2 kg
Packaging data
Package width622 mm
Package depth144 mm
Package height520 mm
Package weight7.2 kg
Package typeBox
Stand includedYes
ManualYes
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Other features
Height (without stand)323.2 mm
Depth (without stand)50.9 mm
Width (without stand)539.7 mm
Power consumption (max)24 W
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product Viewsonic VG Series VG2409-MHDU-2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Viewsonic VG Series VG2409-MHDU-2 comp... Login for pricing