TS1TSJ25H3B
- USB 3.1 Gen 1 interface
- Up to 4TB storage capacity
- Three-stage shock protection system
- One-touch auto backup button
- Offers Transcend Elite data management software and RecoveRx data recovery software
Category: External Hard Drives
| HDD capacity | 1000 GB |
|---|---|
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5 " |
| Product colour | Black,Blue |
| SKU | TS1TSJ25H3B |
| EAN | 0760557828112 |
| Manufacturer | Transcend |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual |
Lightning-fast transfer speeds
Excellent anti-shock protection
Capacious storage
Two color options
The StoreJet 25H3 comes in navy blue and purple. Pick your favorite color!
One touch auto backup
*Transcend Elite software is required.
Manage data with Transcend Elite
Guaranteed quality
Lightning-fast transfer speeds
Capacious storage
Two color options
One touch auto backup
Guaranteed quality
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.31 |
| Software | |
| Hard drive | |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Type | HDD |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | Micro-USB B |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Protection features | Shock resistant |
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Housing material | Silicone |
| Security | |
| Certificates | |
| Design | |
| Power | |
| Bus powered | USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 216 g |
| Width | 80.8 mm |
| Depth | 19 mm |
| Height | 131.8 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Warranty card | Yes |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Warranty card | Yes |
| Logistics data | |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
Transcend StoreJet 25H3 1TB Blue
Login for pricing
Verbatim Store 'n' Go USB 3....
Login for pricing
LaCie Rugged Mini external hard drive...
Western Digital My Book external hard...
Verbatim Store 'n' Save 4TB...
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TS1TSJ25H3B
53177
LAC301558
WDBBGB0060HBK-EESN
47685
| Manufacturer |
Transcend
Verbatim
Verbatim
LaCie
Western Digital
| HDD size |
2.5 "
N/A
N/A
3.5 "