DP2VGAHD20
Login for pricing
Stock: 118
StarTech.com DisplayPort to HDMI VGA Adapter - DisplayPort 1.2 HBR2 to HDMI 2.0 (4K 60Hz) or VGA 1080p Converter Dongle - DP to HDMI or VGA Monitor Adapter - Digital Video Display Adapter (DP2VGAHD20)
- HIGH PERFORMANCE: DisplayPort 1.2 (HBR2) to HDMI 2.0 4K 60Hz (UHD) or VGA 1080p adapter on a single monitor/display / HDMI supports HDR, 7.1 channel audio / Compatible with HDCP 2.2/1.4 & HDMI 1.4
- DISPLAY COMPATIBILITY: Multiport video adapter performance tested 1080p to 4K 60Hz w/ HDMI & 1080p (VGA) on projectors/displays, w/ brands like Samsung, Dell, HP, Lenovo, Asus, Acer, LG, Sharp, Sony
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI + VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | DP2VGAHD20 |
| EAN | 0065030884419 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
2-in-1 Video Adapter | Mac & Windows® | HDR
Two-in-One Video Connectivity with Travel in Mind
Astonishing 4K Picture Quality
The HDMI output on this DisplayPort video adapter lets you harness the video capabilities that are built into your computer's DP connection, delivering the astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz HDMI display. Plus, the VGA output supports HD resolutions up to 1920 x 1080, ensuring you won’t have to sacrifice picture quality when connected to a VGA monitor or projector.
Hassle-Free Setup
DP2VGAHD20 is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Astonishing 4K Picture Quality
Hassle-Free Setup
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Chipset | ITE Tech - IT6564 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Product colour | Black |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| HDCP | Yes |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Supported audio channels | 7.1 |
| HBR2 support | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Other features | |
| Width | 60 mm |
| Height | 14 mm |
| Depth | 42 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Height | 14 mm |
| Depth | 42 mm |
| Weight | 38 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 91 g |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 91 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 215 mm |