6F-DP-HDMI-4K60-HDR
Login for pricing
Stock: 49
StarTech.com 6.6ft (2m) DisplayPort to HDMI Adapter Cable, 4K 60Hz with HDR, DP to HDMI 2.0b Cable, Active Video Converter
  • HIGH-PERFORMANCE: 6.6-foot (2-meter) DisplayPort to HDMI Adapter Cable connects a DisplayPort-enabled desktop to an HDR-capable 4K 60Hz HDMI display; HBR3 18Gbps bandwidth; Supports 4:4:4/RGB color space, 8-bit w/dithering, 7.1ch audio, and HDCP 1.4/2.3
  • HOST COMPATIBILITY: Active Adapter Cable works with computers from Dell, HP, Lenovo, and other desktop manufacturers; Backward compatible with 4K 30Hz, 1080p, and other lower resolutions; Latching DisplayPort ensures reliable connection to the computer
More Information
Connector 2 gender Male connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI Type A (Standard)
Connector 1 DisplayPort
SKU 6F-DP-HDMI-4K60-HDR
EAN 0065030901857
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
Connect a DisplayPort source to an HDMI display up to 6.6ft (2m) away, with support for up to 4K 60Hz HDR video
Connect a DisplayPort-enabled desktop to 4K 60Hz High Dynamic Range (HDR)-capable HDMI monitor, using this 6.6-foot (2-meter) Active DisplayPort to HDMI Adapter Cable.
4K 60Hz HDR Capabilities
Compatibility
Designed and Built for IT Professionals
Integrated video adapter cable reduces points of failure, signal loss and clutter, and requires no additional power. Built with adaptive receiver equalization to optimize the input signal and amplify the output signal, to ensure display compatibility. Cage shielding prevents Electromagnetic Interference (EMI) and helps maintain signal integrity. This Active Adapter Cable works with computers from Dell, HP, Lenovo, and other desktop manufacturers. It is backward compatible with 4K 30Hz, 1080p, and other lower resolutions.
The StarTech.com Advantage
Features
Converter typeActive video converter
ChipsetSynaptics - VMR7100
Colour depth10 bit
HDMI version2.0b
DisplayPort version1.4
Product colourBlack
Cable length2 m
Connector 1DisplayPort
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Bandwidth18000 MB/s
Maximum resolution4096 x 2160 pixels
HDCPYes
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate120 Hz
HDCP version1.4/2.3
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Supported audio channels7.1
Colour sampling4:4:4
Cable typeRound cable
Refresh rate at maximum resolution60 Hz
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Sustainability
Sustainability complianceYes
Technical details
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Cable diameter5 mm
Weight82 g
Package width170 mm
Package depth200 mm
Package height10 mm
Package weight85 g
Packaging data
Package width170 mm
Package depth200 mm
Package height10 mm
Package weight85 g
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width300 mm
Master (outer) case length400 mm
Master (outer) case height300 mm
Products per master (outer) case100 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 6.6ft (2m) DisplayPort to HDMI Adapter Cable, 4K 60Hz with HDR, DP to HDMI 2.0b, Active Video Converter, DisplayPort Desktop to HDMI Monitor StarTech.com 6.6ft (2m) DisplayPort to... Login for pricing