SATA18RA1
Login for pricing
Stock: 63
StarTech.com 18in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable - 18in SATA Cable - 18 SATA Cable - 18in angled SATA Cable
More Information
SKU SATA18RA1
EAN 0065030805353
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
Make a right-angled connection to your SATA drive, for installation in tight spaces
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 18" SATA cable is backed by our lifetime warranty.
As an alternative, StarTech.com also offers an SATA18LA1" text="18in Left Angle SATA cable (SATA18LA1), which provides the same simple installation as this right angled SATA cable, but allows the cable to connect to the SATA drive from the opposite direction.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty, ensuring a dependable connection
Features
Connector genderFemale/Female
Cable typeSATA III
Cable length0.457 m
Connector 1SATA 7-pin
Connector 1 form factorRight
Connector 2SATA 7-pin
Connector 2 form factorStraight
Weight14 g
Product colourRed
Technical details
Connector genderFemale/Female
Cable typeSATA III
Cable length0.457 m
Connector 1SATA 7-pin
Connector 1 form factorRight
Connector 2SATA 7-pin
Product colourRed
Connector(s)SATA Data 7 pin Female / SATA Data 7 pin Female
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight14 g
Packaging data
Package width90 mm
Package depth125 mm
Package height10 mm
Package weight18 g
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 18in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable StarTech.com 18in SATA to Right Angle... Login for pricing
StarTech.com 18in Latching SATA Cable StarTech.com 18in Latching SATA Cable Login for pricing
StarTech.com 24in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable StarTech.com 24in SATA to Right Angle... Login for pricing
StarTech.com 24in SATA Serial ATA Cable StarTech.com 24in SATA Serial ATA Cable Login for pricing
StarTech.com 18in SATA Serial ATA Data and Power Combo Cable StarTech.com 18in SATA Serial ATA Data... Login for pricing
StarTech.com 12in Latching SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable StarTech.com 12in Latching SATA to Rig... Login for pricing