N6PATCH100GN
Login for pricing
Stock: 2
StarTech.com 100ft CAT6 Cable - Green CAT6 Ethernet Cable - Gigabit Ethernet Wire - 650MHz 100W PoE RJ45 UTP CAT 6 Network/Patch Cord Snagless - Fluke Tested/Wiring is UL Certified/TIA (N6PATCH100GN)
  • POE SUPPORT: CAT6 cable with 24 AWG stranded copper conductors & UL Rated Wiring (E132276-A) supports up to 100W for PoE devices like VOIP phone & security systems; IEEE 802.3bt & DTE power compliance reduces cable heating
  • SPECS: Length: 100ft (30.5m) / Color: Green CAT 6 Cable / 250 MHz Rated / Structure: 4 Pair UTP / RJ45 / Jacket: PVC / Wire Gauge: 24 AWG Copper / Wiring: ANSI/TIA-568-B/ Warranty: Lifetime
More Information
Cable length 30.5 m
Connector 2 RJ-45
Connector 1 RJ-45
Cable shielding U/UTP (UTP)
SKU N6PATCH100GN
EAN 0065030838801
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
Make Power-over-Ethernet-capable Gigabit network connections
Snagless RJ45 clips help protect your network connections
100% copper for outstanding value
24-gauge wire for high-performance network connection
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper.
50-micron gold connectors provide peak conductivity
The N6PATCH100GN is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
The StarTech.com Advantage
Technical details
Product colourGreen
Plug and PlayYes
Cable standardCat6
Cable shieldingU/UTP (UTP)
Connector 1RJ-45
Connector 2RJ-45
Connector contacts platingGold
Cabling technology10/100/1000Base-T(X)
Data transfer rate1000 Mbit/s
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Conductor typeStranded
Cable length30.5 m
Cable ratingCMG (CM)
Compliance certificatesCE, RoHS
Features
Product colourGreen
Cable ratingCMG (CM)
Snagless cable bootYes
Conductor materialCopper
Frequency650 MHz
AWG wire size24
Plug and PlayYes
Cable standardCat6
Connector contacts platingGold
Data transfer rate1000 Mbit/s
Conductor typeStranded
Ethernet interface typeGigabit Ethernet
Power over Ethernet (PoE)Yes
Harmonized System (HS) code84733080
Connector 2 genderMale
Connector 1 genderMale
Weight & dimensions
Weight1.3 kg
Packaging data
Package width46 mm
Package depth256 mm
Package height330 mm
Package weight1.3 kg
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
Products per master (outer) case16 pc(s)
Master (outer) case width360 mm
Master (outer) case length400 mm
Master (outer) case height255 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 100ft CAT6 Cable - Green CAT6 Ethernet Cable - Gigabit Ethernet Wire - 650MHz 100W PoE RJ45 UTP CAT 6 Network/Patch Cord Snagless - Fluke Tested/Wiring is UL Certified/TIA StarTech.com 100ft CAT6 Cable - Green... Login for pricing
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable - Black CAT 6 Gigabit Ethernet Wire -650MHz 100W PoE RJ45 UTP Network/Patch Cord Snagless w/Strain Relief Fluke Tested/Wiring is UL Certified/TIA StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable... Login for pricing
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable - Gray CAT 6 Gigabit Ethernet Wire -650MHz 100W PoE RJ45 UTP Network/Patch Cord Snagless w/Strain Relief Fluke Tested/Wiring is UL Certified/TIA StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable... Login for pricing
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable - Purple CAT 6 Gigabit Ethernet Wire -650MHz 100W PoE RJ45 UTP Network/Patch Cord Snagless w/Strain Relief Fluke Tested/Wiring is UL Certified/TIA StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable... Login for pricing
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable - White CAT 6 Gigabit Ethernet Wire -650MHz 100W PoE RJ45 UTP Network/Patch Cord Snagless w/Strain Relief Fluke Tested/Wiring is UL Certified/TIA StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable... Login for pricing
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable - Yellow CAT 6 Gigabit Ethernet Wire -650MHz 100W PoE RJ45 UTP Network/Patch Cord Snagless w/Strain Relief Fluke Tested/Wiring is UL Certified/TIA StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable... Login for pricing