FWD-65S35/UK
Login for pricing
Stock: 4
65" 4K HDR LED Display with Google TV, including 3 years PrimeSupport
More Information
SKU FWD-65S35/UK
EAN 5013493505643
Manufacturer Sony
Availability Y
PDF URLs View PDF
Introducing the BRAVIA 3, with natural, bright colour for real-life pictures.
Triluminous Pro
X1 Processor
Dolby Vision
Clear dialogue & deep bass
X-balanced speaker
Compact & sleek
Calm Picture Mode
Remote control
Google TV
Google Assistant
Content share
Eco Dashboard 2
Game Menu
Enjoy invincible gaming on the BRAVIA 3.
AALM & eARC
Gaming Features
Dolby Vision
PrimeSupport
PrimeSupport: Our professional service package
- Access to our Elite helpdesk for integrator-focused, knowledgeable technical support
-3 years standard cover , with option to extend by additional 2 years.
Disclaimers:
(1) Availability varies by title, territory and device.
(2) Available functions may vary depending on model, region, or country.
(9) Power consumption is approximate and may differ from the actual value.
Display
Display technologyLCD
LED backlightYes
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 4096 x 2160
Supported video modes480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p
LED backlighting typeDirect-LED
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Motion interpolation technologyMotionflow XR
Display diagonal (metric)164 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal165.1 cm (65")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
Smart TV
Operating system installedAndroid TV
Operating system version12
Video appsGoogle TV
Smart TVYes
Internet TVYes
Apple AirPlay 2 supportYes
Audio
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Speaker directionDown firing
Network
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 300 mm
Product colourBlack
Stand typeLegs stand
Stand colourBlack
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Picture processing technologySony 4K HDR Processor X1, Sony 4K X-Reality PRO, Sony Triluminos Pro
Clock functionYes
Video compression formatsMPEG1
Image formats supportedJPEG
Audio formats supportedAAC, AC4, FLAC, LPCM, MP3, OGG, WAV, WMA
Dolby VisionYes
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM)
Backlight dimming technologyFrame Dimming
Video appsGoogle TV
Smart TVYes
Ports & interfaces
HDCPYes
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity4
HDCP version2.3
File formats
Image formats supportedJPEG
Management features
Sleep timerYes
On/Off timerYes
Works with the Google AssistantYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
Energy saving modeYes
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)238 W
Certificates
Wi-Fi certifiedYes
Technical details
LED backlightYes
Dynamic backlight controlYes
Weight (with stand)22.4 kg
Weight (without stand)22.1 kg
Clock functionYes
Video compression formatsMPEG1
Total storage capacity16 GB
Package typeBox
Product colourBlack
Brand-specific features
Weight & dimensions
Width (without stand)1452 mm
Height (without stand)836 mm
Depth (without stand)72 mm
Weight (without stand)22.1 kg
Package width1574 mm
Package height958 mm
Package depth184 mm
Width (with stand)1452 mm
Height (with stand)909 mm
Depth (with stand)334 mm
Package weight31 kg
Weight (with stand)22.4 kg
Packaging data
Package typeBox
Package width1574 mm
Package height958 mm
Package depth184 mm
Cables includedAC
Package weight31 kg
Packaging content
Cables includedAC
Other features
Wi-Fi certifiedYes
Total storage capacity16 GB
You may also be interested in
Compare Products
Product Sony FWD-65S35 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black Sony FWD-65S35 165.1 cm (65") 4K... Login for pricing