LH55WMFWBGCXEN
Login for pricing
Stock: 50
The Flip 55 Inch WMFX
  • Enhanced Whiteboard with HDMI Out
  • Precise Writing with 26ms Response Time
  • Samsung Knox Security
More Information
SKU LH55WMFWBGCXEN
EAN 8806097679912
Manufacturer Samsung
Availability Y
Experience writing at a higher standard
Natural & Precise Writing
Share your ideas instantly and clearly
Enhanced Whiteboard
Your favourite tools, all in one place
Flip Home
Reliable performance and enterprise-grade protection
Samsung Knox Security
Take notes instantly, anywhere on the screen
Annotation On
View more. Do more.
View more. Do more.
Easy Multitasking
Collaborate between screens with wire-free speed
SMARTVIEW+
Present from any Apple device — no cables needed
AirPlay 2
Seamless access to your work
Seamless access to your work
Workspace
Clear and bright under challenging lighting
Anti-glare
One display, two ways to create
Rotatable Design
One connection for every device
USB-C Hub
Share your screen, expand your impact
HDMI Out
Change the way to manage your display
Samsung VXT
Empower your business with smart control
SmartThings Pro
Natural & Precise Writing
Enhanced Whiteboard
Flip Home
Annotation On
Easy Multitasking
SMARTVIEW+
AirPlay 2
Workspace
Anti-glare
Rotatable Design
USB-C Hub
HDMI Out
Samsung VXT
SmartThings Pro
Display
Panel typeVA
Colour gamut72%
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution3840 x 2160 pixels
HD type4K Ultra HD
Response time9.5 ms
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.315 x 0.315 mm
Pixel frequency (max)148.5 MHz
Ports & interfaces
USB portYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
RS-232 interfaceYes
Design
Panel mounting interface400 x 400 mm