LS27CG554EUXEN
Login for pricing
Stock: 1
Samsung G55C, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Wide Quad HD, LED, Black
More Information
Display 27" 2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Consumer
SKU LS27CG554EUXEN
EAN 8806095337234
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Odyssey
Product Series G5
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Samsung G55C. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Wide Quad HD, Display technology: LED, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate165 Hz
HD typeWide Quad HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)2500:1
Display brightness (peak)200 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1000R
Display diagonal (metric)68 cm
Video colour modesCustom, Dynamic, Eco, Entertain, Game, Graphic, Original, Sports, Standard
Refresh rate optimizorYes
Response time (MPRT)1 ms
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesCustom, Eco, Game, Graphics, Movie, Sports, Standard
Brand specific technologiesBlack Equalizer
Low input lagYes
Game featuresSuper Arena Gaming UX
Multimedia
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage230 V
Power consumption (max)40 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)26 W
Annual energy consumption38 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
AC adapter output voltage19 V
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours41 kWh
Design
Market positioningConsumer
Feet colourBlack
CertificationWindows 11
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
DC-in jackYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
HDCP version2.2
Service port typeUSB Type-A
Technical details
Height (without stand)382.8 mm
Depth (without stand)120 mm
Width (without stand)614.6 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)4.1 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface75 x 75 mm
Tilt angle range-2 - 18°
Height adjustmentNo
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)382.8 mm
Depth (without stand)120 mm
Width (without stand)614.6 mm
Width (with stand)616.6 mm
Depth (with stand)272.6 mm
Height (with stand)477.4 mm
Weight (with stand)4.1 kg
Weight (without stand)3.7 kg
Package width679 mm
Package depth438 mm
Package height188 mm
Package weight5.7 kg
Packaging data
Package width679 mm
Package depth438 mm
Package height188 mm
Package weight5.7 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedAC, DisplayPort
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedAC, DisplayPort
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows 11
Package weight5700 kg
Low input lagYes
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Auto source switchYes
Height (without stand)382.8 mm
Depth (without stand)120 mm
Width (without stand)614.6 mm
Power consumption (max)40 W
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung G55C computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LED Black Samsung G55C computer monitor 68.6 cm... Login for pricing