LH65QETELGCXEN
Login for pricing
Stock: 72
65", LED, 4K UHD (3840 x 2160), 300 nit, 1200:1, 89/89, 8 ms, RJ-45, HDCP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1449.4 x 830.3 x 59.9 mm, 21.2 kg
  • Upscale your business
  • Incredible UHD picture quality
  • Crisp and vivid color expression
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 300cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH65QETELGCXEN
EAN 8806090505201
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family QET
PDF URLs View PDF
View PDF
Upscale your business
Incredible UHD picture quality
Crisp and vivid colour expression
Intelligent UHD upscaling
Intelligent UHD upscaling
Boundless design for an immersive experience
Content management made easy
Content management made easy
Display
Dynamic contrast ratio marketing nameMega DCR
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal165.1 cm (65")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness300 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal89°
Viewing angle, vertical89°
Pixel pitch0.372 x 0.372 mm
Display diagonal (metric)163 cm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Horizontal scan range15 - 135 kHz
Haze rate2%
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
USB portYes
HDMI version2.0
Wi-FiNo
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
Audio (L/R) out1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity2
Design
Placement supportedIndoor
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 300 mm
CertificationClass B 60950-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourBlack
Performance
PurposeCommercial
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiNo
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)204 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours145 kWh
Computer system
Operating system installedTizen 4.0
Weight & dimensions
Display width1449.4 mm
Display depth59.9 mm
Display height830.3 mm
Display weight21.2 kg
Packaging data
Package width1606 mm
Package depth184 mm
Package height963 mm
Package volume29400 cm³
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
CertificationClass B 60950-1
Technical details
VESA mountingYes
Thin Client
Other features
Flash memory8000 MB
Energy efficiency scaleA to G
Optional featuresWMN4277SE
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 65" Crystal UHD 4K Signage QE65T Samsung 65" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 225 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15") LED 240 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 225 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing