Philips Signage Solutions 10BDL5051T/00 Signage Display Digital signage flat panel 25.6 cm (10.1") LCD Wi-Fi 350 cd/m² WXGA Black Touchscreen Built-in processor Android 24/7
SKU
10BDL5051T/00
Login for pricing
Stock: 12
10.1", 1280 x 800, 2/16 GB, Rockchip RK3568, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, LAN, NFC, microSD, VESA, Android 13
  • 10"
  • Powered by Android
  • Multi-touch
More Information
HD type WXGA
Display Technology LCD
Display brightness 350cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU 10BDL5051T/00
EAN 8712581804190
Manufacturer Philips
Availability Y
Product Family Signage Solutions
PDF URLs View PDF
PPDS Wave-ready for remote display management and control
Built-in camera and speakers
Internal memory. Upload content for instant play
Plug-and-play 10-point multi-touch display
Android: Run your own app or choose your favourite app to run
Near-Field Communication (NFC) for security
Display
Display number of colours16.7 million colours
Number of simultaneous touchpoints10
TouchscreenYes
Display technologyLCD
Display diagonal25.6 cm (10.1")
Display resolution1280 x 800 pixels
Display brightness350 cd/m²
HD typeWXGA
Response time35 ms
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal160°
Viewing angle, vertical160°
Display diagonal (metric)25.6 cm
Native aspect ratio16:10
Number of displays1
Touchscreen technologyProjected capacitive system
Multi-touchYes
Ports & interfaces
USB connector typeUSB Type-A, USB Type-C
USB portYes
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash)
Card reader integratedYes
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity1
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB ports quantity3
HDMI output ports quantity1
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power3 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)2.2 cm
Bezel width (side)2.2 cm
Bezel width (bottom)1.4 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface75 x 75 mm
VESA mountingYes
Mounting typeWall
Screen shapeFlat
Performance
PurposeCommercial
Operating hours (hours/days)24/7
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages18
Wi-FiYes
Power
Power consumption (max)18 W
Power consumption (typical)4 W
Power consumption (standby)0.5 W
Input voltage12 V
Computer system
Computer systemYes
Processor modelRK3568
Operating system installedAndroid
Internal memory2 GB
Internal storage capacity16 GB
Processor manufacturerRockchip
Built-in processorYes
Operating system version13
Weight & dimensions
Display width262 mm
Display depth24.8 mm
Display height164 mm
Display weight800 g
Packaging content
Cables includedHDMI, USB Type-A to USB Type-C
Power adapter includedYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)30 - 80%
Storage temperature (T-T)-10 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 85%
Technical details
VESA mountingYes
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesCB, CE, ETL, Federal Communications Commission (FCC), RoHS
Thin Client
Processor modelRK3568
Internal memory2 GB
Internal storage capacity16 GB
Packaging data
Other features
Power consumption (max)18 W
Card reader integratedYes
Bluetooth version5.0
BluetoothYes
Bezel width (top)2.2 cm
Bezel width (side)2.2 cm
Bezel width (bottom)1.4 cm
Input voltage12 V
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips Signage Solutions 10BDL5051T/00 Signage Display Digital signage flat panel 25.6 cm (10.1") LCD Wi-Fi 350 cd/m² WXGA Black Touchscreen Built-in processor Android 24/7 Philips Signage Solutions 10BDL5051T/0... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15") LED 240 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 225 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LCD 225 cd/m² Full HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.... Login for pricing