Philips 43BDL3117P/00 computer monitor 109.2 cm (43") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black
SKU
43BDL3117P/00
Login for pricing
Stock: 1
43" (3840x2160), 750 cd/m², 220W, 100-240V, 13.94kg
More Information
Display 43" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Market positioning Business
SKU 43BDL3117P/00
EAN 8712581778712
Manufacturer Philips
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Operate, monitor and maintain with CMND and Control
D-image: clinically accurate imaging
FailOver ensures that content is always playing
Sophistication and intelligence with SDM-L
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Operating hours (hours/days)24/7
Display
Display brightness (typical)750 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Contrast ratio (dynamic)500000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Supported video modes480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p
Backlight typeLED
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time8 ms
Display diagonal109.2 cm (43")
Contrast ratio (typical)1200:1
Response time (fast)8 ms
TouchscreenNo
Display diagonal (metric)108 cm
Haze rate25%
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version2.0
DVI portYes
DC-in jackYes
DVI-I ports quantity1
HDMI ports quantity3
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Technical details
Height (without stand)561.2 mm
Depth (without stand)76.8 mm
Width (without stand)973 mm
HDMIYes
Product colourBlack
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface200 x 200 mm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (max)220 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)80 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours86 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1012835
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Weight & dimensions
Height (without stand)561.2 mm
Depth (without stand)76.8 mm
Width (without stand)973 mm
Weight (without stand)13.9 kg
Sustainability
Other features
Height (without stand)561.2 mm
Depth (without stand)76.8 mm
Width (without stand)973 mm
Power consumption (max)220 W
Energy efficiency scaleA to G
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 43BDL3117P/00 computer monitor 109.2 cm (43") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black Philips 43BDL3117P/00 computer monitor... Login for pricing