PF133W9B-OS
Login for pricing
Stock: 48
Security Filter 2-Way Plug-In for 13.3in Widescreen (16:9) Laptop Privacy Filter
  • Offers protection from 2 viewing angles - left and right
  • Double sided - Choose from Matt or Glossy finish
  • Adhesive, bubble-free application
More Information
Suitable for Monitor/Notebook
Maximum screen size 13.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU PF133W9B-OS
EAN 5056006143642
Manufacturer Origin Storage
Availability Y
PDF URLs View PDF
Technical details
Filter colourTransparent
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor/Laptop
Screen size HxW165 x 295 mm
MaterialPlastic
Harmonized System (HS) code85299097
Design
Filter colourTransparent
Suitable forMonitor/Laptop
Screen size HxW165 x 295 mm
MaterialPlastic
Product colourTransparent
Features
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeCorner tab
Fingerprint resistantYes
Easy to removeYes
Durable screen protection‎Yes
Bubble-free applicationYes
Easy to applyYes
Country of originUnited Kingdom
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatStandard
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:9
Protection featuresScratch resistant
Ergonomics
Screen size HxW165 x 295 mm
Weight & dimensions
Depth0.35 mm
Width295 mm
Height165 mm
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In for 13.3in (16:9) Origin Storage Security Filter 2-Way P... Login for pricing
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing
DICOTA D30109 display privacy filter 29.5 cm (11.6") DICOTA D30109 display privacy filter 2... Login for pricing
Lenovo 0A61770 display privacy filters Lenovo 0A61770 display privacy filters Login for pricing
Targus ASF14W9EU display privacy filters 35.6 cm (14") Targus ASF14W9EU display privacy filte... Login for pricing
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6") Monitor/Laptop Frameless display privacy filter Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6&quo... Login for pricing