OSFNB2WPI13.3WL
Login for pricing
Stock: 31
Security Filter 2-Way Plug-In for 13.3in wide (16:10)
  • Offers protection from 2 viewing angles - left and right
  • Double sided - Choose from Matt or Glossy finish
  • No adhesive, easy to remove and to apply where privacy is needed
More Information
Suitable for Monitor/Notebook
Maximum screen size 13.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU OSFNB2WPI13.3WL
EAN 5056006130734
Manufacturer Origin Storage
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Key Features
• Made from high quality materials
• Anti-glare material minimises reflections on your screen
• Works with Touchscreens
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Easy to removeYes
Durable screen protection‎Yes
Bubble-free applicationYes
Easy to applyYes
Country of originUnited Kingdom
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatStandard
Light transmission68%
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Aspect ratio16:10
Compatibility13.3inch widescreen devices
Protection featuresScratch resistant
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission68%
Filter colourTransparent
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Aspect ratio16:10
Suitable forMonitor/Laptop
Screen size HxW179 x 286 mm
Display diagonal (metric)33.782 cm
MaterialPlastic
Harmonized System (HS) code85299097
Design
Filter colourTransparent
Suitable forMonitor/Laptop
Screen size HxW179 x 286 mm
Ergonomics
Screen size HxW179 x 286 mm
Weight & dimensions
Depth0.35 mm
Height (imperial)17.9 cm (7.05")
Width (imperial)28.6 cm (11.3")
Width286 mm
Height179 mm
Display
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In for 13.3in (16:10) Origin Storage Security Filter 2-Way P... Login for pricing
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing