LG OLED77G54LW.AEK TV 195.6 cm (77") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Metallic
SKU
OLED77G54LW.AEK
Login for pricing
Available for backorder
LG G5 77" 4K Ultra HD OLED evo AI Smart TV wall mount version [2025] - OLED77G54LW
  • Powerful α11 AI processor, designed and exclusive to LG OLED, for unmatched picture and sound
  • AI picture and Sound Pro for the ultimate entertainment experience
  • Brightness Booster Ultimate – for stunning images in any environment
  • Perfect Black – self-lit pixels provide infinite contrast
  • One Wall Design - ultra slim with built-in flush fit wall mount and narrow bezels
More Information
SKU OLED77G54LW.AEK
EAN 8806096419083
Manufacturer LG
Availability N
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Advanced OLED processor for optimised pictures and sound
Brightness Booster Ultimate
*3 times brightness increase not applicable to 97/48” sizes.
Perfect Black
Smart webOS Platform
*Customers will receive 4 upgrades over time, starting from the launch version.
One Wall Design - Flush fit and ultra slim
(Wall-mount included. Stand available to purchase separately).
OLED Care +
Extraordinary Cinema experience
Ultimate Gaming experience
LG OLED G5 unleashes the full potential of next generation consoles and heightens your gaming skill. Boost your competitive edge with features such as 4K@165Hz*, VRR, ALLM and eARC as specified in HDMI 2.1, and an incredible 0.1ms response time plus low input lag. LG OLED G5 comes loaded with FreeSync, G-Sync, HGiG and Game Optimiser features as well as easy access to Twitch on LG’s webOS smart platform.
*165Hz not applicable to 97/48” sizes.
Hyper-real sport experience
LG Soundbar synergy
*Compatible with select LG soundbars
Display
Display technologyOLED evo
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Response time0.1 ms
Noise reductionYes
Motion interpolation technologyOLED Motion
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal195.6 cm (77")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate120 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-T, DVB-T2
Analog signal format systemPAL
Smart TV
Operating system installedWebOS
Music appsAmazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal
TimeshiftYes
Smart TVYes
Internet TVYes
Screen mirroringYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Apple AirPlay 2 supportYes
Far-field voice interactionYes
Audio
Audio decodersDolby Atmos
Number of speakers6
Audio output channels4.2 channels
RMS rated power60 W
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
TV Sound Mode ShareYes
Network
BrowsingYes
Web browserYes
MiracastYes
Bluetooth version5.3
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 300 mm
Product colourMetallic
Introduction year2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
USB recordingYes
Noise reductionYes
Game modeYes
High Dynamic Range (HDR) technologyCinema HDR, Dolby Vision
DVD playerNo
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
ConnectShare (USB)No
ConnectShare (HDD)No
Video upscalingYes
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
TimeshiftYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
Composite video out0
Audio (L/R) out0
Mobile High-Definition Link (MHL)No
Audio Return Channel (ARC)Yes
Audio (L/R) in0
HDMI version2.1
HDCPYes
USB 2.0 ports quantity3
Composite video in0
PC Audio inNo
Digital audio optical out1
SCART ports quantity0
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity4
Management features
Programming period8 day(s)
Firmware upgradeable viaNetwork, USB
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
Number of OSD languages38
Firmware upgradeableYes
Control typeRemote
Works with Amazon AlexaYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)101 W
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours101 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours299 kWh
Technical details
ConnectShare (USB)No
ConnectShare (HDD)No
Warranty period1 year(s)
PSTI certifiedYes
Weight (without stand)33.6 kg
MiracastYes
Package typeBox
Country of originPoland
Bluetooth version5.3
Game modeYes
Product colourMetallic
Screen mirroringYes
Brand-specific features
Supplier features
Country of originPoland
Weight & dimensions
Width (without stand)1712 mm
Height (without stand)982 mm
Depth (without stand)24.8 mm
Weight (without stand)33.6 kg
Package width1879 mm
Package height1130 mm
Package depth228 mm
Package weight45.6 kg
Packaging data
E-manualYes
Package typeBox
Package width1879 mm
Package height1130 mm
Package depth228 mm
Remote control includedYes
Package weight45.6 kg
Packaging content
E-manualYes
Remote control includedYes
Other features
DVD playerNo
Warranty period1 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product LG OLED77G54LW.AEK TV 195.6 cm (77") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Metallic LG OLED77G54LW.AEK TV 195.6 cm (77&quo... Login for pricing
Samsung Series 9 QN95C 2.16 m (85") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black Samsung Series 9 QN95C 2.16 m (85"... Login for pricing