LG 65TR3DK-B interactive whiteboard 165.1 cm (65") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black
SKU
65TR3DK
Login for pricing
Stock: 20
65'' UHD 3840 × 2160, 390nit, 60 Hz, 40 Point Max, HDMI, RGB, Audio In, RS232C IN, RJ45, USB, 1488.4×896.6×87.2mm, 35kg
- Brightness (w/o Glass) : 440 nit (Max.), 390 nit (Typ.)
- Resolution : 3,840 × 2,160 (UHD)
- Multi-Touch Point : 40 Points (Max.)
Category: Interactive Whiteboards
Various Teaching Templates
Multi-touch
Easy to Save / Import / Export
Wireless ScreenShare
LG ConnectedCare DMS
Bluetooth Connectivity
C-type Connection
QR Login for
Easy Cloud Access
Advanced Eye-Care
Front Connectivity Design
Built-in OPS Slot
Smart Viewing
Power Saving
Multi-touch
Easy to Save / Import / Export
Wireless ScreenShare
LG ConnectedCare DMS
Bluetooth Connectivity
C-type Connection
QR Login for
Easy Cloud Access
Advanced Eye-Care
Front Connectivity Design
Built-in OPS Slot
Smart Viewing
Power Saving
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Panel type | IPS |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Colour gamut | 72% |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 390 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Features | |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | IPS |
| Response time | 8 ms |
| Colour gamut | 72% |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Product colour | Black |
| Graphics card | Mali-G52 MP2 |
| Operating system installed | Android |
| Computer system | |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor cores | 4 |
| RAM capacity | 4 GB |
| Processor architecture | ARM Cortex-A55 |
| Operating system version | 11 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 15 W |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDCP | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RS-232 ports | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 4 |
| USB 2.0 Type-B Touch ports quantity | 2 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| S/PDIF out port | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| OPS slot | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 220 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 420 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| Colour gamut | 72% |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1489 mm |
| Depth | 88 mm |
| Height | 897 mm |
| Weight | 35 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1628 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 1005 mm |