LG 65AM960H TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black 500 cd/m²
SKU
65AM960H
Login for pricing
Available for backorder
65'' 4K UHD 3840 × 2160, HDR 10 Pro / HLG, webOS23, Wi-Fi, Bluetooth, 1449 x 896 x 235 mm, 17.3 kg
  • Resolution : 3,840 × 2,160 (4K UHD)
  • Pro:Centric Solutions
  • Netflix
  • Game Optimizer
More Information
SKU 65AM960H
EAN 8806096082744
Manufacturer LG
Availability N
PDF URLs View PDF
4K UHD OLED Hotel Smart TV with Pro:Centric Hotel Management Solutions
LG OLED Self-lit
Pro:Centric Cloud
Pro:Centric Direct
Easily Accessible to
Netflix Application
Game Optimizer
Display
Display technologyOLED
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Display brightness500 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal165.1 cm (65")
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemATSC, QAM
Analog signal format systemNTSC
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version23
Smart TVYes
Smart modesEnergy saving
Internet TVYes
Audio
RMS rated power20 W
Sound modesAI Acoustic Tuning, AI Sound
Network
Web browserYes
BluetoothYes
Wi-FiYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 200 mm
Product colourBlack
Stand typeLegs stand
Stand colourBlack
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
USB cloningYes
Smartphone/tablet remote supportYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Image galleryYes
Game featuresGame Optimizer
Multi ViewYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
RS-232C ports1
Audio Return Channel (ARC)Yes
Remote (IR) output1
USB 2.0 ports quantity2
Digital audio optical out1
RF ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
Headphone outputs1
HDMI ports quantity3
Management features
Smart modesEnergy saving
Hotel modeYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)347 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)300 W
Technical details
Hotel modeYes
Weight (with stand)17.3 kg
Compliance certificatesElectromagnetic Compatibility (EMC), Federal Communications Commission (FCC)
Weight (without stand)17.1 kg
AC input voltage100 - 240 V
Product colourBlack
Brand-specific features
LG technologies (AV/TV)AI Acoustic Tuning, AI Sound, LG Sound Sync
Weight & dimensions
Width (without stand)1449 mm
Height (without stand)832 mm
Depth (without stand)45.9 mm
Weight (without stand)17.1 kg
Package width1600 mm
Package height950 mm
Package depth172 mm
Width (with stand)1449 mm
Height (with stand)896 mm
Depth (with stand)235 mm
Package weight24.4 kg
Weight (with stand)17.3 kg
Packaging data
Smart Remote includedYes
Package width1600 mm
Package height950 mm
Package depth172 mm
Remote control includedYes
Package weight24.4 kg
Packaging content
Smart Remote includedYes
Remote control includedYes
Other features
AC input voltage100 - 240 V
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 65AM960H TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black 500 cd/m² LG 65AM960H TV 165.1 cm (65") 4K... Login for pricing