LG 55UA75006LA.AEK TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
SKU
55UA75006LA.AEK
Login for pricing
Available for backorder
LG UA75 55" 4K Ultra HD LED AI Smart TV [2025] - 55UA75006LA
  • Sharp 4K Ultra HD picture
  • Smart processor with 4K Upscaling and more
  • Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services
  • Instant movie theatre with FILMMAKER mode and HDR
  • Slim design
More Information
SKU 55UA75006LA.AEK
EAN 8806096353189
Manufacturer LG
Availability N
4K Ultra HD
Experience vibrant picture quality in incredible detail with 4K clarity.
Smart processor for optimised pictures and sound
Smart webOS Platform
*Customers will receive 4 upgrades over time, starting from the launch version.
FILMMAKER Mode & HDR
Enjoy movies just as the director intended thanks to Filmmaker Mode and HDR.
Slim design
The UA75 features a design which is slim, and premium.
Game Optimiser & ALLM
Display
Display technologyLED
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Noise reductionYes
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal139.7 cm (55")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-T, DVB-T2
Analog signal format systemPAL
Smart TV
Operating system installedWebOS
Music appsAmazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal
TimeshiftYes
Smart TVYes
Internet TVYes
Screen mirroringYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Apple AirPlay 2 supportYes
Far-field voice interactionNo
Audio
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
TV Sound Mode ShareYes
Network
BrowsingYes
Web browserYes
MiracastYes
Bluetooth version5.0
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 200 mm
Product colourBlack
Introduction year2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
USB recordingYes
Noise reductionYes
Game modeYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
DVD playerNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
ConnectShare (USB)No
ConnectShare (HDD)No
Video upscalingYes
TimeshiftYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
Composite video out0
Audio (L/R) out0
Mobile High-Definition Link (MHL)No
Audio Return Channel (ARC)Yes
Audio (L/R) in0
HDMI version2.0
HDCPYes
USB 2.0 ports quantity2
Component video (YPbPr/YCbCr) in0
Composite video in0
PC Audio inNo
Digital audio optical out1
SCART ports quantity0
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity3
Management features
Programming period8 day(s)
Firmware upgradeable viaNetwork, USB
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
Number of OSD languages38
Firmware upgradeableYes
Control typeRemote
Works with Amazon AlexaYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)84 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours84 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours105 kWh
Technical details
ConnectShare (USB)No
ConnectShare (HDD)No
Weight (with stand)11.6 kg
Warranty period1 year(s)
PSTI certifiedYes
Weight (without stand)11.5 kg
MiracastYes
Package typeBox
Country of originPoland
Bluetooth version5.0
Game modeYes
Product colourBlack
Screen mirroringYes
Brand-specific features
Supplier features
Country of originPoland
Weight & dimensions
Width (without stand)1236 mm
Height (without stand)718 mm
Depth (without stand)67.9 mm
Weight (without stand)11.5 kg
Package width1360 mm
Package height845 mm
Package depth142 mm
Width (with stand)1236 mm
Height (with stand)780 mm
Depth (with stand)230 mm
Package weight15.8 kg
Weight (with stand)11.6 kg
Packaging data
E-manualYes
Package typeBox
Package width1360 mm
Package height845 mm
Package depth142 mm
Remote control includedYes
Package weight15.8 kg
Packaging content
E-manualYes
Remote control includedYes
Other features
DVD playerNo
Warranty period1 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 55UA75006LA.AEK TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black LG 55UA75006LA.AEK TV 139.7 cm (55&quo... Login for pricing