34G630A-B.AEKQ
Login for pricing
Stock: 70
34", WQHD (3440 x 1440), VA, 21:9, 300 cd/m, 1ms, 16.7M, FreeSync Premium, DisplayHDR 400, Black, 7.3kg
  • Up to 95% DCI-P3 color and VESA HDR400 bring games to life in stunning detail
  • An ultra-smooth 240Hz refresh rate keeps fast-paced gameplay sharp, fluid, and responsive
  • 1ms (GtG) Response Time minimizes ghosting for sharp precise gaming
  • Seamless frame sync with FreeSyncTM Premium for stutter-free gaming
  • Unlock Your Potential with Advanced Gaming Features
  • Versatile connectivity: USB‐C with 15W power delivery , HDM I2.1 (x2), USB (x2) and DisplayPort
  • Slim stand saves space, while height, and tilt adjustments optimize your view
More Information
SKU 34G630A-B.AEKQ
EAN 8806096597774
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
UltraGear™: More Screen. More Speed. More Glory.
Outpace the competition with the 34" 21:9 UltraGear™ WQHD gaming monitor. Experience buttery-smooth 240Hz visuals, bold HDR color, and a slim, narrow-bezel design that sharpens focus and kicks distractions to the curb.
21:9 Widescreen Gaming
Vivid Color and HDR Brilliance
240Hz Refresh Rate for the Win
React faster and play smoother with a blistering 240Hz refresh rate1—perfect for high-speed competitive gaming where every millisecond counts. Experience fluid motion and razor-sharp clarity, even in the most intense action.
240Hz Refresh Rate for the Win
1ms (GtG): Astounding Gaming Speed
Ultimate Frame Sync: FreeSync™ Premium
USB-C and More to Support Your Connections & Built-in Speakers
Space-Saving Stand with Adjustable Viewing
Audio
Built-in speaker(s)Yes
Performance
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Brand specific technologiesBlack Stabilizer
FPS counterYes
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio21:9
Pixel density110 ppi
Colour gamut95%
Maximum refresh rate240 Hz
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2317 x 0.2317 mm
Supported graphics resolutions3440 x 1440
Supported video modes1440p
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)4000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
DCI-P3 coverage95%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400
Screen curvature rating1500R
Display diagonal (metric)86 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Audio inputYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to15 W
Number of USB Type-C upstream ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
Technical details
Height (without stand)363.9 mm
Depth (without stand)107.1 mm
Width (without stand)808 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Weight (with stand)7.3 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours61 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 80%
Storage relative humidity (H-H)0 - 85%
Weight & dimensions
Height (without stand)363.9 mm
Depth (without stand)107.1 mm
Width (without stand)808 mm
Width (with stand)808 mm
Depth (with stand)235 mm
Height (with stand)512.4 mm
Weight (with stand)7.3 kg
Weight (without stand)5.3 kg
Packaging data
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI
Packaging content
Stand includedYes
Other features
Picture-by-Picture (PbP)Yes
DCI-P3 coverage95%
FPS counterYes
Height (without stand)363.9 mm
Depth (without stand)107.1 mm
Width (without stand)808 mm
USB Power Delivery up to15 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 34G630A-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Black LG 34G630A-B computer monitor 86.4 cm... Login for pricing