Juice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBC-20W-ECO-WHT Universal White AC Indoor
SKU
JUIMAINPDPLGUSBC20WW
Login for pricing
Stock: 231
USB C, 100 - 240 V, AC~50-60Hz 0.6 A, 54 x 50 x 50 mm, White
  • Universal Compatibility
  • 20W USB-C Fast Charge with Sure Grip Technology
  • Power Delivery Technology – Intelligently detects your device & delivers the optimal charge
  • Super Safe – Over current, over voltage, overload and short-circuit protection
More Information
Charger type Indoor
SKU JUIMAINPDPLGUSBC20WW
EAN 5060771195805
Manufacturer Juice
Availability Y
The all NEW Juice 20W Type-C Plug is now made from 100% Recycled Plastics!
The 20W USB-C Power Delivery Mains Fast Charger from Juice. Designed with the iPhone 12 & newer in mind.
Performance
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Fast chargingNo
USB Type-C ports quantity1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Wireless chargingNo
USB Power Delivery up to20 W
Number of simultaneously connected devices (max)1
Design
Product colourWhite
Power
Input current0.6 A
Maximum power20 W
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50 - 60 Hz
Maximum output voltage12 V
Minimum output voltage5 V
Output current (5V)3 A
Output current (9V)2.22 A
Output current (12V)1.67 A
Port 1 output power20 W
Technical details
Package typeHanging box
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Sustainability complianceYes
Warranty period1 year(s)
Compliance certificatesCE
Weight & dimensions
Width54 mm
Depth50 mm
Height50 mm