Juice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBA/C-20W-ECO-WHT Universal White AC Indoor
SKU
JUIMAINPDPLGAC20WECO
Login for pricing
Stock: 2
USB C, USB A, 5/9/12 V, 1.5/3 A, 52.5 x 52.5 x 58 mm, White
  • Charge 2 Devices at Once – USB-A and USB-C Ports
  • Universally Compatible – Phones, Tablets, PS5 Controllers
  • Super Smart: Intelligently detects your device and delivers the optimal charge
  • Super fast: Delivers 20W via the Type-C Port
  • Super Safe: Over current, over voltage, overload and short-circuit protection
More Information
Charger type Indoor
SKU JUIMAINPDPLGAC20WECO
EAN 5060771196130
Manufacturer Juice
Availability Y
The all NEW Juice USB-A & USB-C 20W Dual Port Fast Charger is now made from 100% Recycled Plastics!
The USB-A & USB-C 20W Dual Port Fast Charger Plug from Juice.
This charger has the ability to charge your mobile device from 0-50% in 30 minutes or less, when using the USB-C port. In comparison to a standard 1 amp charger which can take anywhere up to 1 hour and 25 minutes. The 20W USB-C Port will also fast charge all the new iPhone's, including all models in iPhone 12 and 13 ranges.
Performance
Charger typeIndoor
USB 2.0 ports quantity1
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Fast chargingNo
USB Type-C ports quantity1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Wireless chargingNo
Number of simultaneously connected devices (max)2
Design
Product colourWhite
Power
Port 2 output current1.5 A
Port 1 output current3 A
Maximum power20 W
Input voltage110 - 240 V
Maximum output voltage12 V
Minimum output voltage5 V
Output current (5V)3 A
Output current (9V)2.22 A
Output current (12V)1.67 A
Technical details
Package typeHanging box
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Warranty period1 year(s)
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Weight & dimensions
Width52.5 mm
Depth52.5 mm
Height58 mm