C31DUALHDMIDPD100UK
Login for pricing
Stock: 9
USB-C Dual HDMI Docking Station with Power Delivery 100 W + Universal Charger 100W, UK
  • 2x HDMI supporting up to dual 4K/60Hz (macOS supports a single extended display only).
  • 6x USB-ports (4x USB-A, 2x USB-C) make it easy to connect multiple USB devices and peripherals.
  • Provides up to 100W Power Delivery for compatible USB-C, USB4 and Thunderbolt laptops & tablets. The host device must support USB-C Power Delivery.
  • Combo 3.5 mm audio input/output jack for easy connection to headset or speakers.
  • Power-saving On/Off switch to reduce energy consumption when the docking station is not in use.
  • Note: USB-C 100W charger included.
More Information
SKU C31DUALHDMIDPD100UK
EAN 8595611707759
Manufacturer i-tec
Availability Y
PDF URLs View PDF
Modern USB-C office docking station with support for up to 2 external monitors with 4K resolution. The station is compatible with any laptop equipped with a USB-C, USB4 or Thunderbolt 3/4/5 port. 6x USB ports, reliable and quick connection to your business network thanks to an integrated LAN port and support for installation behind a monitor make the docking station an ideal partner for professionals. And of course, the station is capable of charging your laptop or tablet with up to 100W.
- Connect up to two 4K/60 Hz external monitors
- Power delivery: up to 100 W
- Two available HDMI ports
- Combined jack for audio and microphone on the front panel
- Kensington lock protects against theft, particularly in shared offices or public spaces
- On/off switch for maximum energy savings
- Supports Windows 10/11, macOS, Android, iPadOS, ChromeOS and Linux
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Host interfaceUSB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity2
HDMI version2.0
Headphone outputs1
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Number of displays supported2
On/off switchYes
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Brand compatibilityUniversal
Cable lock slotYes
Plug and PlayYes
LED indicatorsYes
Data transfer rate10 Gbit/s
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingYes
Maximum refresh rate240 Hz
Technical details
Product colourBlack
Brand compatibilityUniversal
Cable lock slotYes
Short circuit protectionYes
Plug and PlayYes
Overload protectionYes
Data transfer rate10 Gbit/s
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeUSB
Input current2.3 A
Power consumption (max)100 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Output voltage5 - 20 V
Output current5 A
Power connectorUSB Type-C
USB cable length1 m
Short circuit protectionYes
Overload protectionYes
Software
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 11
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedAndroid, ChromeOS, iPadOS
Indication
LED indicatorsYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 100%
Weight & dimensions
Weight242 g
Width113 mm
Depth113 mm
Height40 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
ManualYes
Cables includedAC, USB
AC adapter includedYes
Quantity per pack1 pc(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product i-tec USB-C Dual HDMI Docking Station with Power Delivery 100 W + Universal Charger 100W i-tec USB-C Dual HDMI Docking Station... Login for pricing