CADUA4KDOCKPDB100UK
Login for pricing
Stock: 64
Universal Dual 4K Display Docking Station + Power Delivery 85W
  • Universal docking station compatible with USB-C, USB-A, USB4 and Thunderbolt laptops and tablets
  • Provides up to 85W Power Delivery for compatible USB-C, USB4 and Thunderbolt laptops and tablets
  • Separate 3.5mm audio input and output jacks for easy connection of a headset or speakers
  • Note: USB-C 100W charger included. Alternatively, if you want to use your own current USB-C charger (such as the one that came with your laptop), you can purchase the dock that comes without the included charger, under the code CADUA4KDOCKPDB
More Information
Product colour Black
SKU CADUA4KDOCKPDB100UK
EAN 8595611707186
Manufacturer i-tec
Availability Y
PDF URLs View PDF
Plenty of ports, a reliable and fast connection to the corporate network thanks to the integrated LAN port and support for installation behind a monitor all make this docking station the ideal companion for true professionals. The docking station can be used when simply connected to a laptop (without a USB-C charger), or with a USB-C charger (not included). In this case, it supports charging of a laptop or tablet, up to 85 W of power.
- Connection of 2 external monitors with up to 4K/60Hz resolution
- Power Delivery: up to 85W (when using a 100W USB-C charger; not included)
- 2 DisplayPort and 2 HDMI ports available
- Combination audio and microphone connector
- Docking station power switch for maximum power savings
- Supports Windows 10/11, macOS, Android 5 or later, Chrome OS R51 or later, Linux Ubuntu
Charging is not supported when the dock is connected via USB 3.0.
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity2
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to85 W
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Number of displays supported2
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
LED indicatorsYes
Data transfer rate5 Gbit/s
Charging functionYes
Cable lock slot typeKensington
HD type4K Ultra HD
VESA mountingYes
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS)
Maximum refresh rate60 Hz
Technical details
Cable lock slotYes
Data transfer rate5 Gbit/s
Charging functionYes
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeAC
Compatible power plug typesUK
Power supply100 W
USB cable length1 m
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedAndroid, ChromeOS
Indication
LED indicatorsYes
Weight & dimensions
Weight340 g
Width223.8 mm
Depth83.4 mm
Height27.1 mm
Package weight1.03 kg
Package width238 mm
Package depth129 mm
Package height65 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Package weight1.03 kg
Package width238 mm
Package depth129 mm
Package height65 mm
Packaging content
ManualYes
Cables includedAC, USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C
AC adapter includedYes
You may also be interested in
Compare Products
Product i-tec Universal Dual 4K Display Docking Station + Power Delivery 85W i-tec Universal Dual 4K Display Dockin... Login for pricing