SKU
HJ1001BKWWGL
Login for pricing
Stock: 30
145W, 3 x USB-C, USB-A, 18.6 x 10.6 x 5 cm
More Information
Charger type Indoor
SKU HJ1001BKWWGL
EAN 6941921148874
Manufacturer HYPER
Availability Y
The HyperJuice 145W PD 3.1 USB-C GaN Travel Charger powers up to 4 devices simultaneously, including pro laptops, tablets, and phones, with its advanced GaN technology. It has everything you need for global travel, thanks to its compact design and included travel adapters. Additionally, it easily transforms into a flexible desktop charger with the included C8 adapter. It’s the perfect solution for staying charged and connected, no matter where you are in the world.
Transforms into a Desktop Charging Solution
* 3rd Party Testing
145W GaN Fast Charging
Capable of 145W PD 3.1 charging speeds through either of the top 2 USB-C ports, allowing you to fast charge a MacBook Pro 16-inch at the fastest ­possible speeds, from 0-50% in about 28 minutes. *
* 3rd Party Testing
Intelligent Fast Charging
22% Cooler Than Leading Charger Brand *
* HyperJuice 70W charger vs. a leading brand's 65W charger.
Travel-Ready with Global Adapters Included
Maximum Charging Compatibility for 1000+ Devices Worldwide
Supported by charging protocols including PD 3.1, PPS, QC 3.0, and QC 2.0, HYPERJuice 100W GaN Travel Charger is compatible with approximately 1,000+ devices. Whether you need to power your pro laptop, tablet, phone or headphones, we’ve got you covered.
Performance
Country of originVietnam
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Charger typeIndoor
Charger compatibilityGaming controller, Mobile phone, Netbook, Laptop, Smartphone, Tablet
Power source typeAC
Fast chargingYes
Fast charging technologyGaN, Power Delivery 3.1, Quick Charge 2.0, Quick Charge 3.0
USB Type-C ports quantity3
Programmable power supply (PPS)Yes
Number of simultaneously connected devices (max)4
Design
Product colourBlack
Power
Maximum power140 W
Port 1 output power140 W
Port 2 output power140 W
Port 3 output power45 W
Port 4 output power18 W
Technical details
Package typeHanging box
Power source typeAC
Country of originVietnam
Weight & dimensions
Width186 mm
Depth50 mm
Height106 mm