HP W2073A/117A Toner-kit magenta, 700 pages ISO/IEC 19798 for HP Color Laser 150
SKU
W2073A
Login for pricing
Stock: 311
117A Magenta Original Laser Toner Cartridge
  • Original HP 117A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 117 toner cartridges work with: HP Laser 150, 178, 179
  • 1 Magenta (~700 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 117A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Magenta
Brand compatibility HP
Capacity 700.00
Colour magenta
SKU W2073A
EAN 0193424172832
Manufacturer HP
Availability Y
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Colour toner cartridges quantity1
Colour toner page yield700 pages
CompatibilityHP 117 toner cartridges work with: HP Laser 150, 178, 179
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeW2073A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursMagenta
Country of originChina
HP segmentSmall medium business
Pallet weight (imperial)303.5 kg (669 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1173.5 x 736.6 x 2372.4 mm (46.2 x 29 x 93.4")
Layers per pallet30 pc(s)
Master (outer) cases per pallet360 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width288 mm
Depth120 mm
Height22 mm
Package depth1810 mm
Package weight830 g
Weight430 g
Package width3870 mm
Package height79 mm
Products per pallet360 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1173 x 736 x 2372 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth1810 mm
Package weight830 g
Package width3870 mm
Package height79 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeW2073A
Country of originChina
Layers per pallet30 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons30 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)193424172832
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)193424172832
Other features
Logistics data
Pallet gross length73.6 cm
Pallet gross height2.37 m
Pallet gross weight303 g
Master (outer) cases per pallet layer12 pc(s)
Pallet gross width117.3 cm
Products per pallet360 pc(s)