HP W2011A/659A Toner-kit cyan, 13K pages ISO/IEC 19752 for HP M 776/856
SKU
W2011A
Login for pricing
Stock: 75
659A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 659A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Cyan (~13,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 659A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Cyan
Brand compatibility HP
Capacity 13000.00
Colour cyan
SKU W2011A
EAN 0192545711005
Manufacturer HP
Availability Y
Product Family LaserJet
TypeOriginal
Colour toner cartridges quantity1
Colour toner page yield13000 pages
Print technologyLaser printing
Printing coloursCyan
Country of originJapan
HP segmentSmall medium business
Pallet size (EU)1127 x 785 x 1134 mm
Pallet weight (imperial)149 kg (328.4 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1127.8 x 955 x 1132.8 mm (44.4 x 37.6 x 44.6")
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet70 pc(s)
Products per pallet (EU)55 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width483 mm
Depth155 mm
Height198 mm
Package depth1550 mm
Package weight1.84 kg
Weight1.3 kg
Package width4830 mm
Package height198 mm
Products per pallet70 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1127 x 956 x 1134 mm
Packaging data
Package depth1550 mm
Package weight1.84 kg
Package width4830 mm
Package height198 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originJapan
Layers per pallet5 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)11 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)192545711005
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)192545711005
Other features
Logistics data
Pallet gross length95.6 cm
Pallet gross height113.4 cm
Pallet gross weight149.3 g
Master (outer) cases per pallet layer14 pc(s)
Pallet gross width112.7 cm
Pallet weight (EU)121.7 g
Master (outer) cases per pallet (EU)11 pc(s)
Products per pallet70 pc(s)