HP W2010A/659A Toner-kit black, 16K pages ISO/IEC 19752 for HP M 776/856
SKU
W2010A
Login for pricing
Stock: 68
659A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 659A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~16,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 659A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 16000.00
Colour black
SKU W2010A
EAN 0192545710992
Manufacturer HP
Availability Y
Product Family LaserJet
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield16000 pages
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
HP segmentSmall medium business
Pallet size (EU)1127 x 785 x 1134 mm
Pallet weight (imperial)160.1 kg (353 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1127.8 x 955 x 1132.8 mm (44.4 x 37.6 x 44.6")
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet70 pc(s)
Products per pallet (EU)55 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width483 mm
Depth155 mm
Height198 mm
Package depth1550 mm
Package weight2 kg
Weight1.44 kg
Package width4830 mm
Package height198 mm
Products per pallet70 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1127 x 956 x 1134 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth1550 mm
Package weight2 kg
Package width4830 mm
Package height198 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originJapan
Layers per pallet5 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)11 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)192545710992
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)192545710992
Other features
Logistics data
Pallet gross length95.6 cm
Pallet gross height113.4 cm
Pallet gross weight160.5 g
Master (outer) cases per pallet layer14 pc(s)
Pallet gross width112.7 cm
Pallet weight (EU)130.5 g
Master (outer) cases per pallet (EU)11 pc(s)
Products per pallet70 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Original Magenta HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Origin... Login for pricing