HP Q5953A/643A Toner cartridge magenta, 10K pages/5% for HP Color LaserJet 4700
SKU
Q5953A
- Original HP 643A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Magenta (~10,000 pages)
- Reliable printing you can trust
- Depend on Original HP 643A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 10000.00 |
| Colour | magenta |
| SKU | Q5953A |
| EAN | 0829160493909 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 10000 pages |
| Compatibility | HP 643 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | Q5953A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | China, Japan |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Business |
| Total amount of recycled materials used for making | 15% |
| Pallet size (EU) | 1210 x 822 x 952 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 48 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 400 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 268 mm |
| Package depth | 1480 mm |
| Package weight | 2.2 kg |
| Weight | 1.7 kg |
| Package width | 4000 mm |
| Package height | 268 mm |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Print quality | |
| Packaging data | |
| Package depth | 1480 mm |
| Package weight | 2.2 kg |
| Package width | 4000 mm |
| Package height | 268 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| OEM code | Q5953A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 829160493909 |
| Brand-specific features | |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 197 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 130 g |
You may also be interested in
| Product |
HP Q5953A/643A Toner cartridge magenta...
Login for pricing
HP 643A toner cartridge Original Yellow
Login for pricing
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Origin...