SKU
F6T79AE
- Original HP 913A PageWide Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 913 PageWide cartridges work with: HP PageWide 352, 377, P55250; HP PageWide Pro 452, 477
- 1 Yellow (~3,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Depend on Original HP 913A PageWide Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Capacity | 3000.00 |
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 38.00 |
| SKU | F6T79AE |
| EAN | 0889296544647 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | F6T79AE |
| Colour ink volume | 37 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 3000 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Singapore |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Technology | PageWide |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296544647 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Weight & dimensions | |
| Width | 215 mm |
| Weight | 120 g |
| Height | 48 mm |
| Depth | 28 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package weight | 130 g |
| Package width | 2150 mm |
| Package height | 48 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 280 mm |
| Package weight | 130 g |
| Package width | 2150 mm |
| Package height | 48 mm |
| Products per pallet | 4320 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 1927 mm |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 180 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| Other features | |
| Technology | PageWide |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 643.85 g |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.38 g |