HP CF381A/312A Toner cartridge cyan, 2.7K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ Pro M 476
SKU
CF381A
Login for pricing
Stock: 22
312A Cyan LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 312A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Cyan (~2,700 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 312A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
More Information
Printing colours Cyan
Brand compatibility HP
Capacity 2700.00
Colour cyan
SKU CF381A
EAN 0887111367761
Product Videos View Video
PDF URLs View PDF
Features
TypeOriginal
Colour toner page yield2700 pages
CompatibilityHP 312A Toner Cartridge works with:
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF381A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursCyan
HP segmentSmall medium business
Total amount of recycled materials used for making17%
Pallet size (EU)1175 x 1000 x 1269 mm
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet168 pc(s)
Products per pallet (EU)243 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)15 - 25 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width385 mm
Depth109 mm
Height125 mm
Package depth109 mm
Package weight900 g
Weight720 g
Package width385 mm
Package height125 mm
Products per pallet168 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1200 x 800 x 1149 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth109 mm
Package weight900 g
Package width385 mm
Package height125 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF381A
Layers per pallet9 pc(s)
Maximum number of stacking cartons36 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)27 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)887111367761
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)887111367761
Other features
Logistics data
Pallet gross weight171.7 g
Master (outer) cases per pallet layer21 pc(s)
Pallet weight (EU)239 g
Products per pallet168 pc(s)
Compare Products
HP 501A toner cartridge 1 pc(s) Original Black HP 501A toner cartridge 1 pc(s) Origin... Login for pricing