HP CF371AM/128A Toner MultiPack C,M,Y, 3x1.3K pages ISO/IEC 19798 Pack=3 for HP LJ Pro CP 1525
SKU
CF371AM
Login for pricing
Stock: 83
128A 3-pack Cyan/Magenta/Yellow Original LaserJet Toner Cartridges
  • Original HP 128A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Cyan (~1,300 pages); 1 Magenta (~1,300 pages); 1 Yellow (~1,300 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • HP 128A LaserJet Toner Cartridges let you print more and save more without sacrificing the reliable, trouble-free printing of Original HP. Tri-packs – designed for higher-volume, photo-quality business printing – are a convenient, high-value option.
  • Depend on Original HP 128A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 3 toner cartridges; Recycling guide
More Information
Printing colours Cyan,Magenta,Yellow
Brand compatibility HP
Capacity 1300.00
Colour cyan magenta yellow
SKU CF371AM
EAN 0887111403018
Product Videos View Video
PDF URLs View PDF
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Colour toner page yield1300 pages
CompatibilityHP 128 toner cartridges work with:
Quantity per pack3 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF371AM
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Country of originJapan
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentHome, Home office
Total amount of recycled materials used for making19%
Pallet size (EU)1200 x 800 x 1139 mm
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet54 pc(s)
Products per pallet (EU)54 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 60%
Operating temperature (T-T)10 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width365 mm
Depth300 mm
Height110 mm
Package depth3000 mm
Package weight2.4 kg
Weight1.8 kg
Package width3650 mm
Package height110 mm
Products per pallet54 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1200 x 800 x 1139 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth3000 mm
Package weight2.4 kg
Package width3650 mm
Package height110 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF371AM
Country of originJapan
Quantity per box1 pc(s)
Layers per pallet9 pc(s)
Box contents3 toner cartridges; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons40 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)6 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)887111403018
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)887111403018
Other features
Logistics data
Pallet gross weight150.1 g
Master (outer) cases per pallet layer6 pc(s)
Pallet weight (EU)150.1 g
Products per pallet54 pc(s)
Compare Products
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Original Magenta HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Origin... Login for pricing