HP CF358A/828A Drum kit black, 30K pages ISO/IEC 19798 for HP Color LaserJet M 855/880
SKU
CF358A
Login for pricing
Stock: 84
828A Black LaserJet Image Drum
  • Original HP 828A toner supplies deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~30,000 pages)
  • Depend on Original HP 828A toner supplies designed specifically for your HP printer.
  • Image drum; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Capacity 30000.00
Colour black
SKU CF358A
EAN 0887111323958
Manufacturer HP
Availability Y
Product Videos View Video
Quantity per pack1 pc(s)
Printing coloursBlack
Country of originJapan
Total amount of recycled materials used for making15%
Product colourBlack
Pallet size (EU)1200 x 800 x 1130 mm
Stacking number for carton12
Retail onlyNo
Pallet weight (imperial)137.2 kg (302.4 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1160.8 x 960.1 x 1125.2 mm (45.7 x 37.8 x 44.3")
Layers per pallet3 pc(s)
Master (outer) cases per pallet24 pc(s)
Products per pallet (EU)24 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 27 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 95%
Weight & dimensions
Width603 mm
Depth168 mm
Height327 mm
Package depth1680 mm
Package weight3.9 kg
Weight2.85 kg
Package width6030 mm
Package height327 mm
Products per pallet24 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1200 x 800 x 1130 mm
Print quality
Packaging data
Package depth1680 mm
Package weight3.9 kg
Package width6030 mm
Package height327 mm
Technical details
Country of originJapan
Stacking number for carton12
Retail onlyNo
Layers per pallet3 pc(s)
Product colourBlack
Box contentsImage drum; Recycling guide
Harmonized System (HS) code84439990
Other features
Logistics data
Pallet gross weight114.1 g
Master (outer) cases per pallet layer8 pc(s)
Pallet weight (EU)114.1 g
Products per pallet24 pc(s)
Compare Products
HP 643A toner cartridge Original Yellow HP 643A toner cartridge Original Yellow Login for pricing
HP 501A toner cartridge 1 pc(s) Original Black HP 501A toner cartridge 1 pc(s) Origin... Login for pricing