HP CF350A/130A Toner-kit black, 1.3K pages ISO/IEC 19798 for HP Color LaserJet M 177
SKU
CF350A
Login for pricing
Stock: 37
130A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 130A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~1,300 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 130A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1300.00
Colour black
SKU CF350A
EAN 0886112939281
Manufacturer HP
Availability Y
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Black toner page yield1300 pages
CompatibilityHP 130 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF350A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
HP segmentBusiness, Enterprise
Total amount of recycled materials used for making14%
Pallet size (EU)1102 x 780 x 1181 mm
Pallet weight (imperial)234.5 kg (516.9 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1102.4 x 950 x 1262.4 mm (43.4 x 37.4 x 49.7")
Layers per pallet13 pc(s)
Master (outer) cases per pallet429 pc(s)
Products per pallet (EU)324 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Operating temperature (T-T)15 - 27 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width363 mm
Depth83 mm
Height86 mm
Package depth830 mm
Package weight500 g
Weight500 g
Package width3630 mm
Package height86 mm
Products per pallet429 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1102 x 950 x 1262 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth830 mm
Package weight500 g
Package width3630 mm
Package height86 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF350A
Country of originJapan
Layers per pallet13 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons52 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)27 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)886112939281
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)886112939281
Other features
Logistics data
Pallet gross weight235 g
Master (outer) cases per pallet layer33 pc(s)
Pallet weight (EU)182.5 g
Products per pallet429 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
HP 501A toner cartridge 1 pc(s) Original Black HP 501A toner cartridge 1 pc(s) Origin... Login for pricing