HP CF289A/89A Toner cartridge, 5K pages ISO/IEC 19752 for HP M 507
SKU
CF289A
Login for pricing
Stock: 97
89A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 89A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 89 toner cartridges work with: HP LaserJet E52645; HP LaserJet Enterprise M507, M528
  • 1 Black (~5,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 89A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 Cartridge
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 5000.00
Colour black
SKU CF289A
EAN 0192018046627
Manufacturer HP
Availability Y
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield5000 pages
CompatibilityHP 89 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M507, M528
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF289A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
HP segmentBusiness
Pallet size (EU)1100 x 740 x 1139 mm
Pallet weight (imperial)171.3 kg (377.6 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1097.3 x 942.3 x 1132.8 mm (43.2 x 37.1 x 44.6")
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet135 pc(s)
Products per pallet (EU)105 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width362 mm
Depth102 mm
Height198 mm
Package depth1020 mm
Package weight1.12 kg
Weight770 g
Package width3620 mm
Package height198 mm
Products per pallet135 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1098 x 942 x 1134 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth1020 mm
Package weight1.12 kg
Package width3620 mm
Package height198 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF289A
Country of originJapan
Layers per pallet5 pc(s)
Box contents1 Cartridge
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)192018046627
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)192018046627
Other features
Logistics data
Pallet gross height94.2 cm
Pallet gross weight171.7 g
Master (outer) cases per pallet layer27 pc(s)
Pallet gross width109.8 cm
Pallet weight (EU)138.1 g
Products per pallet135 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
HP 643A toner cartridge Original Yellow HP 643A toner cartridge Original Yellow Login for pricing
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Original Magenta HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Origin... Login for pricing