HP CF281A/81A Toner cartridge black, 10.5K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet M 604/606/630
SKU
CF281A
Login for pricing
Stock: 42
81A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 81A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~10,500 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 81A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 Cartridge
Brand compatibility HP
Capacity 10500.00
Colour black
SKU CF281A
EAN 0887758147894
TypeOriginal
Black toner page yield10500 pages
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF281A
Printing coloursBlack
Country of originChina, Japan
HP segmentBusiness
Total amount of recycled materials used for making16%
Pallet size (EU)1173 x 772 x 1049 mm
Pallet weight (imperial)131.3 kg (289.5 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1173.5 x 965.2 x 1043.9 mm (46.2 x 38 x 41.1")
Layers per pallet3 pc(s)
Master (outer) cases per pallet45 pc(s)
Products per pallet (EU)36 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Weight & dimensions
Width391 mm
Depth193 mm
Height300 mm
Package depth1930 mm
Package weight2.47 kg
Weight1.71 kg
Package width3910 mm
Package typeBox
Package height300 mm
Products per pallet45 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1173 x 965 x 1044 mm
Packaging data
Package depth1930 mm
Package weight2.47 kg
Package width3910 mm
Package typeBox
Package height300 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF281A
Country of originChina, Japan
Layers per pallet3 pc(s)
Box contents1 Cartridge
Maximum number of stacking cartons12 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)12 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)887758147894
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)887758147894
Other features
Logistics data
Pallet gross weight131.7 g
Master (outer) cases per pallet layer15 pc(s)
Pallet weight (EU)109.4 g
Products per pallet45 pc(s)
Compare Products
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Original Magenta HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Origin... Login for pricing