HP CF279A/79A Toner cartridge, 1K pages ISO/IEC 19752 for HP Pro M 12
SKU
CF279A
Login for pricing
Stock: 169
79A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 79A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 79 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M12, M26
  • 1 Black (~1,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 79A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
Brand compatibility HP
Capacity 1000.00
Colour black
SKU CF279A
EAN 0889894680617
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Black toner page yield1000 pages
CompatibilityHP 79 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M12, M26
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF279A
Printing coloursBlack
Country of originChina
HP segmentBusiness, Enterprise
Pallet size (EU)1170 x 820 x 1149 mm
Pallet weight (imperial)214.2 kg (472.3 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1176 x 1000.8 x 1270 mm (46.3 x 39.4 x 50")
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet234 pc(s)
Products per pallet (EU)168 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)15 - 25 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width375 mm
Depth113 mm
Height125 mm
Package depth1130 mm
Package weight830 g
Weight620 g
Package width3750 mm
Package height125 mm
Products per pallet234 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1175 x 1000 x 1269 mm
Packaging data
Package depth1130 mm
Package weight830 g
Package width3750 mm
Package height125 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF279A
Country of originChina
Layers per pallet9 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons36 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)889894680617
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)889894680617
Other features
Logistics data
Pallet gross length100 cm
Pallet gross height126.9 cm
Pallet gross weight214.7 g
Master (outer) cases per pallet layer26 pc(s)
Pallet gross width117.5 cm
Pallet weight (EU)159.9 g
Master (outer) cases per pallet (EU)21 pc(s)
Products per pallet234 pc(s)
Compare Products
HP 501A toner cartridge 1 pc(s) Original Black HP 501A toner cartridge 1 pc(s) Origin... Login for pricing