PD4500B0030000200
Login for pricing
Stock: 2
PD45, 8 dots/mm (203 dpi), ZPLII, ZSim II, IPL, DPL, USB, USB Host, RS232
More Information
Print technology Direct thermal / thermal transfer
Connectivity technology Wired
Colour No
SKU PD4500B0030000200
EAN 5704174800910
Manufacturer Honeywell
Availability Y
The PD45 runs on Arm Cortex-A7 / 800Mhz processor, 128M memory and 128M DDR3 SDRAM. It features a sophisticated industrial print head which supports both direct thermal and thermal transfer printing modes. Honeywell’s patented dual sensor positioning technology supports a dynamic positioning function that ensures a minimum label height of 5mm and vertical position accuracy of 0.75mm. Two sets of adjustable pressure bars and a double media guides ensures accurate paper feeding and help to avoid ribbon wrinkles and printing dirt.
Print quality
Maximum resolution203 x 203 DPI
Maximum printing width10.8 cm
Printing
Minimum print length4.8 m
ColourNo
Print speed200 mm/sec
Maximum printing width10.8 cm
Display
Display diagonal5.99 cm (2.36")
DisplayLED
Network
Ethernet LANNo
Paper handling
Ribbon width11 cm
Ribbon length450 m
Maximum roll diameter8 cm
Ports & interfaces
RS-232 ports1
Connectivity technologyWired
Ethernet LANNo
USB portYes
Performance
Ribbon width11 cm
Ribbon length450 m
Design
DisplayLED
Product colourBlack
Built-in displayYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Technical details
Product colourBlack
Harmonized System (HS) code84433210
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)20 - 85%
Operating temperature (T-T)5 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 85%
Weight & dimensions
Width249 mm
Depth438 mm
Height270 mm
Weight9.25 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Honeywell PD4500B label printer Direct thermal / Thermal transfer 203 x 203 DPI 200 mm/sec Wired Honeywell PD4500B label printer Direct... Login for pricing
Toshiba B-SX8T 300dpi 8inch Wide Industrial Label Printer Toshiba B-SX8T 300dpi 8inch Wide Indus... Login for pricing