GP-UD850GM PG5 V2
Login for pricing
Stock: 63
UD850GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Gen 5.1, 80 PLUS Gold, Fully Modular Design, 120mm Fan, ATX 3.1 compatible, EU Plug
  • Intel ATX 3.1 and PCIe Gen 5.1 ready
  • 80 PLUS Gold certified
  • Fully modular design
  • Powerful single +12V rail
  • Compact size
  • 100% Japanese capacitors
  • 120mm smart hydraulic bearing (HYB) fan
  • Optimized thermal solution
  • OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP protection
More Information
Purpose PC
Total power 850 W
Power supply unit (PSU) form factor ATX
SKU GP-UD850GM PG5 V2
EAN 4719331553166
Manufacturer Gigabyte
Availability Y
Cooling
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Performance
On/off switchYes
80 PLUS certification80 PLUS Gold
PurposePC
ATX version3.1
Mean time between failures (MTBF)100000 h
Bearing technologyHYB
Design
Product colourBlack
Fan diameter12 cm
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power850 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current12 - 6 A
Power factor0.9
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)105 W
Combined power (+12V)850 W
Combined power (+5V)105 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)70.8 A
Max output current (+5V)20 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Hold time16 ms
Efficiency90%
Ports & interfaces
Motherboard power cable length61 cm
SATA power cable length150,600 mm
Peripheral (Molex) power cable length150,500 mm
PCI Express power cable length70 cm
CPU power cable length60 cm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors8
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
CPU power connector (4+4 pin)Yes
PCI Express connectorYes
Floppy drive power connector1
Cabling typeFully-Modular
PCI Express power connectors (16-pin)1
Number of EPS connectors2
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth140 mm
Height86 mm
Weight2.4 kg
Packaging data
Package depth269 mm
Package width618 mm
Package height211 mm
Package typeBox
Package weight2.56 kg
Technical details
Warranty period10 year(s)
Certificates
Logistics data
Warranty period10 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product GIGABYTE UD850GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Gen 5.1, 80 PLUS Gold, Fully Modular Design, 120mm Fan, ATX 3.1 compatible, EU Plug GIGABYTE UD850GM PG5 V2 Power Supply U... Login for pricing
DELL 6W6M1 power supply unit 525 W Grey DELL 6W6M1 power supply unit 525 W Grey Login for pricing
Synology PSU 100W_4 power supply unit 100 W 1U Multicolour Synology PSU 100W_4 power supply unit... Login for pricing
HP *Non Cancellable/Non Returnable (NCNR)* PWR SUPP UNIT LIBRA2 180W SFF EPA90 HP *Non Cancellable/Non Returnable (NC... Login for pricing
Digitus Industrial Power Supply 48V DC, 240W Digitus Industrial Power Supply 48V DC... Login for pricing