GP-UD850GM PG5 ICE
Login for pricing
Stock: 9
UD850GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCIe Gen 5.1, 80 PLUS Gold, Fully Modular Design, 120mm Fan, ATX 3.1 compatible, EU Plug
  • Fully modular design
  • Powerful single +12V rail
  • Compact size
  • 100% Japanese capacitors
  • 120mm smart hydraulic bearing (HYB) fan
More Information
SKU GP-UD850GM PG5 ICE
EAN 4719331556495
Product colourWhite
Power
Total power850 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current12 - 6.5 A
Power factor0.9
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)105 W
Combined power (+12V)850 W
Combined power (+5V)105 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)70.8 A
Max output current (+5V)20 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Hold time16 ms
Efficiency90%
Ports & interfaces
Motherboard power cable length61 cm
SATA power cable length150,600 mm
Peripheral (Molex) power cable length150,500 mm
PCI Express power cable length60 cm
CPU power cable length65 cm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors8
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
CPU power connector (4+4 pin)Yes
Cabling typeFully-Modular
PCI Express power connectors (12+4 pin)1
PCI Express power connectors (12+4 pin) cable length700 mm
Number of EPS connectors2
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth140 mm
Height86 mm
Weight2.4 kg
Packaging data
Package depth269 mm
Package width618 mm
Package height211 mm
Package typeBox
Package weight2.56 kg
Technical details
Warranty period10 year(s)
Certificates
Logistics data
Warranty period10 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product GIGABYTE UD850GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCIe Gen 5.1, 80 PLUS Gold, Fully Modular Design, 120mm Fan, ATX 3.1 compatible, EU Plug GIGABYTE UD850GM PG5 V2 ICE Power Supp... Login for pricing
DELL 6W6M1 power supply unit 525 W Grey DELL 6W6M1 power supply unit 525 W Grey Login for pricing
Synology PSU 100W_4 power supply unit 100 W 1U Multicolour Synology PSU 100W_4 power supply unit... Login for pricing
HP *Non Cancellable/Non Returnable (NCNR)* PWR SUPP UNIT LIBRA2 180W SFF EPA90 HP *Non Cancellable/Non Returnable (NC... Login for pricing
Digitus Industrial Power Supply 48V DC, 240W Digitus Industrial Power Supply 48V DC... Login for pricing