eSTUFF GLBB40929392 display privacy filter 101.6 cm (40") Monitor Frameless display privacy filter
SKU
GLBB40929392
Login for pricing
Stock: 17
Privacy Filter 39,7" 21:9 for Curved Monitor
  • Blocks side views beyond a 60-degree viewing angle
  • Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
  • Reversible with glossy and matte viewing options
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 40 "
Type Frameless display privacy filter
SKU GLBB40929392
EAN 5715063071892
Manufacturer eSTUFF
Availability Y
Technical details
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Maximum screen size101.6 cm (40")
Aspect ratio21:9
Suitable forMonitor
Display diagonal (metric)108.236 cm
MaterialPolyethylene terephthalate (PET)
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack
Features
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Surface finishGlossy / Matt
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Aspect ratio21:9
Brand compatibilityUniversal
Ergonomics
Weight & dimensions
Width929 mm
Weight150 g
Height392 mm
Package weight160 g
Packaging data
Package weight160 g
Other features
Product colourBlack
You may also be interested in
Compare Products
Product eSTUFF GLBB40929392 display privacy filter 101.6 cm (40") Monitor Frameless display privacy filter eSTUFF GLBB40929392 display privacy fi... Login for pricing