eSTUFF GLBB14301188 display privacy filter 35.6 cm (14") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
GLBB14301188
Login for pricing
Stock: 2317
Privacy Filter 14" 16:10
  • Blocks side views beyond a 60-degree viewing angle
  • Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
  • Reversible with glossy and matte viewing options
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 14 "
Type Frameless display privacy filter
SKU GLBB14301188
EAN 5704174851899
Manufacturer eSTUFF
Availability Y
← ←
← ←
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Surface finishGlossy / Matt
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:10
Brand compatibilityUniversal
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Maximum screen size35.6 cm (14")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
MaterialPolyethylene terephthalate (PET)
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Product colourBlack
Ergonomics
Weight & dimensions
Width301 mm
Weight90 g
Height188 mm
Package height10 mm
Package depth238 mm
Package width384 mm
Package weight150 g
Packaging data
Package height10 mm
Package depth238 mm
Package width384 mm
Package weight150 g
Other features
Product colourBlack
You may also be interested in
Compare Products
Product eSTUFF GLBB14301188 display privacy filter 35.6 cm (14") Laptop Frameless display privacy filter eSTUFF GLBB14301188 display privacy fi... Login for pricing
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing