AK-300341-010-S
- Supports data transfer rates of 480 Mbit/s
- Backwards compatible with USB 2.0 and USB 1.1
- Supports the USB power delivery function with 20V, 3A and 60W
- Durable cable with a service life of up to 25,000 bends (based on internal tests)
- Type C plug can be used on both sides
Category: USB Cables
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | AK-300341-010-S |
| EAN | 4016032495796 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Fast charging and synchronization with the high-quality and soft silicone connection cable
- Includes cable tie/cable loop for neat and tidy storage.
- Transfer speed up to 480Mbps (USB 2.0)
Reliable and easy connection to your USB-C devices with your PC thanks to the soft and flexible silicone cable. Data transfer rate of 480 Mbits/s for synchronization, data transfer and a power delivery specification of 60W for charging.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Magnetically shielded | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Connector material | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 3 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 115 mm |